2008

2008 NOMINERADE VI ARTISTERNA I 2 OMGÅNGAR. VI HAR VALT ATT VISA DEN FÖRSTA OMGÅNGEN MED 10 NOMINERADE.

ÅRETS ALBUM 2008

  • JENS LEKMAN
  • NIGHT FALLS OVER KORTEDALA
  • KENT
  • TILLBAKA TILL SAMTIDEN
  • LARS WINNERBÄCK
  • DAUGAVA
  • MONEYBROTHER
  • MOUNT PLEASURE
  • SAHARA HOTNIGHTS
  • WHAT IF LEAVING IS A LOVING THING
  • SALEM AL FAKIR
  • THIS IS WHO I AM
  • SÄKERT!
  • SÄKERT!
  • THE ARK
  • PRAYER FOR THE WEEKEND
  • THE HIVES
  • THE BLACK AND WHITE ALBUM
  • TIMBUKTU
  • OBEROENDEFRAMKALLANDE

ÅRETS BARNALBUM 2008

  • ANDERS "KRÅKAN" ÅGREN
  • GAGGA!
  • BLANDADE ARTISTER (DEN BLÅ)
  • ÄLSKADE RAMSOR SAGOR & SÅNGER FRÅN BARNKAMMARBOKEN
  • BLANDADE ARTISTER (DEN GRÖNA)
  • ÄLSKADE BARNSÅNGER & SAGOR FRÅN BARNKAMMARBOKEN
  • BOSSES VÄNNER
  • LÄGET?
  • BRÖDERNA LINDGREN
  • VUXEN BARNMUSIK!
  • DAN BORNEMARK
  • TRAMS
  • DORIS & KNÄCKEBRÖDERNA
  • EN RUTIG SKIVA
  • GITTE & JOSZEF OCH BOINKY TJOFF TJOFF KÖREN
  • VILDA DJUR
  • MAJAS HÅRBAND
  • BARNMUSIK
  • RUT & KNUT & LILLA TJUT
  • SUPERSHOW! MED RUT & KNUT & LILLA TJUT

ÅRETS DANS/HIP HOP/SOUL 2008

  • ADAM TENSTA
  • IT'S A TENSTA THING
  • DOGGE DOGGELITO
  • SUPERCLÁSICO
  • FAMILJEN
  • DET SNURRAR I MIN SKALLE
  • FJÄRDE VÄRLDEN
  • VÄRLDENS ÄNDE
  • KEN
  • ÄNTLIGEN HEMMA
  • MANGE SCHMIDT
  • KÄNSLAN KOMMER TILLBAKS
  • MILLION STYLEZ
  • FROM A FAR
  • PETTER
  • GOD DAMN IT
  • SEPTEMBER
  • DANCING SHOES
  • VINCENT
  • LUCKY THIRTEEN

ÅRETS DANSBAND/SCHLAGER 2008

  • BENNY ANDERSSONS ORKESTER/H. SJÖHOLM & T. KÖRBERG
  • BAO 3
  • CHRISTER SJÖGREN
  • ÄLSKADE ANDLIGA SÅNGER
  • DRIFTERS
  • ETT LIV MED DIG
  • FLAMINGOKVARTETTEN
  • I MINA DRÖMMAR
  • LASSE STEFANZ
  • VAGABOND
  • MAGNUS CARLSSON
  • LIVE FOREVER - THE ALBUM
  • NANNE
  • JAG MÅSTE KYSSA DIG
  • SANNA NIELSEN
  • SANNA 11-22
  • THORLEIFS
  • VÅRA BÄSTA ÅR
  • TORGNY MELINS
  • ALLTING SOM VI HAR

ÅRETS FOLKMUSIK/VISA 2008

  • ABALONE DOTS
  • FROM A SAFE DISTANCE
  • ALE MÖLLER BAND
  • DJEF DJEL
  • BLANDADE ARTISTER
  • POEM, BALLADER OCH LITE BLUES
  • BO SUNDSTRÖM & FRIDA ÖHRIN
  • DEN LYCKLIGES VÄG
  • CAJSASTINA ÅKERSTRÖM
  • VISOR FRÅN FÖRR OCH NU
  • FRIFOT
  • FLYKT
  • LARS DEMIAN
  • VÄLKOMMEN HIT
  • NICOLAI DUNGER
  • RÖSTEN OCH HERREN
  • SOFIA KARLSSON
  • VISOR FRÅN VINDEN
  • SVEN-BERTIL TAUBE
  • ALDERVILLE ROAD - ORD & TONER AV EVERT TAUBE

ÅRETS GRUPP 2008

  • ELDKVARN
  • SVART BLOGG
  • KENT
  • TILLBAKA TILL SAMTIDEN
  • MANDO DIAO
  • NEVER SEEN THE LIGHT OF DAY
  • OH LAURA
  • A SONG INSIDE MY HEAD, A DEMON IN MY BED
  • PETER BJORN AND JOHN
  • WRITER'S BLOCK
  • SAHARA HOTNIGHTS
  • WHAT IF LEAVING IS A LOVING THING
  • SHOUT OUT LOUDS
  • OUR ILL WILLS
  • THE ARK
  • PRAYER FOR THE WEEKEND
  • THE HIVES
  • THE BLACK AND WHITE ALBUM
  • WEEPING WILLOWS
  • FEAR & LOVE

ÅRETS HÅRDROCK 2008

  • ARCH ENEMY
  • RISE OF THE TYRANT
  • CANDLEMASS
  • KING OF THE GREY ISLAND
  • CLAWFINGER
  • LIFE WILL KILL YOU
  • CRASHDÏET
  • THE UNATTRACTIVE REVOLUTION
  • DARK TRANQUILITY
  • FICTION
  • ENTOMBED
  • SERPENT SAINTS
  • HARDCORE SUPERSTAR
  • DREAMIN' IN A CASKET
  • LILLASYSTER
  • HJÄRNDÖD MUSIK FÖR EN HJÄRNDÖD GENERATION
  • MUSTASCH
  • LATEST VERSION OF THE TRUTH
  • TAKIDA
  • BURY THE LIES

ÅRETS JAZZ 2008

  • ADÅKER MILDER STENSON DANIELSSON ÖSTRLM
  • MILES BY FIVE
  • ALICE BABS MED JAN JOHANSSON & GEORG RIEDELS ORK.
  • ILLUSION
  • BITTER FUNERAL BEER BAND W DON CHERRY & K.SRIDHAR
  • LIVE IN FRANKFURT 82
  • E.S.T.
  • E.S.T. LIVE IN HAMBURG
  • JAN LUNDGREN
  • MAGNUM MYSTERIUM
  • JOSEF OCH ERIKA
  • SMALL SMALL SMALL SMALL SOUNDS
  • LINA NYBERG/MAGNUS LINDGREN
  • BRAZIL BIG BOM
  • NILS BERG
  • SAILORS FIGHTING IN THE DANCEHALL
  • NILS LANDGREN FUNK UNIT
  • LICENCE TO FUNK
  • RIGMOR GUSTAFSSON
  • ALONE WITH YOU

ÅRETS KLASSISKA 2008

  • ANNE SOFIE VON OTTER/BENGT FORSBERG
  • TEREZÍN / THERESIENSTADT
  • BENGT-ÅKE LUNDIN
  • BENGT-ÅKE LUNDIN PLAYS ÅHLSTRÖM & JOHNSON
  • CAMERATA NORDICA/PER TENGSTRAND
  • MOZART PIANO CONCERTOS 11 & 14
  • CHRISTIAN LINDBERG
  • DEDICATED TO
  • HARMONY OF VOICES/FREDRIK MALMBERG
  • MONTEVERDI SOAVI ACCENTI
  • LISA RYDBERG & GUNNAR IDENSTAM
  • BACH PÅ SVENSKA
  • MARTIN FRÖST
  • NIELSEN & AHO - KLARINETTKONSERT
  • MATS BERGSTRÖM
  • PERCEPTIONS OF TIME
  • NIKLAS SIVELÖV
  • IMPROVISATIONAL ONE
  • VADSTENA-AKADEMIEN
  • OPERA UNDER FYRTIO SOMRAR